Regulamin zajęć Historia Farmacji

I rok kierunku Farmacja

 

REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU HISTORIA FARMACJI
dla studentów I roku kierunku Farmacja prowadzonych
w Katedrze i Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa
Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
w roku akademickim 2023/2024

Zajęcia z przedmiotu Historia farmacji prowadzone są w oparciu o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022 r.


I.    Zasady uczestnictwa w zajęciach


•    Przedmiot Historia farmacji składa się tylko z wykładów prowadzonych online na platformie Teams. Uczestnictwo w wykładach jest obowiązkowe.
•    Student zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach z grupą studencką do której został przypisany na danych rok akademicki.
•    Student zobowiązany jest do punktualnego przychodzenia na zajęcia prowadzone w formie stacjonarnej lub zalogowania się do systemu e-learningowego na swoje konto studenckie w przypadku zajęć prowadzonych z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.
•    Obecność na zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość potwierdzane jest przez studenta poprzez zalogowanie się w systemie e-learningowym (platforma e-learningowa SUM lub Microsoft Teams) w czasie zgodnym z harmonogramem zajęć oraz zaznaczenie aktywności na liście obecności.
•    Student na stronie internetowej Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa otrzymuje:
1.    Opis przedmiotu wraz ze szczegółowym wykazem zagadnień realizowanych na wykładach i literaturą pomocniczą,
2.    Ten regulamin zajęć,
3.    Kartę modułu/przedmiotu,
4.    Harmonogram konsultacji z nauczycielem akademickim.
•    Wszystkie materiały dydaktyczne podlegają ochronie praw autorskich w zakresie własności intelektualnej. Naruszenie praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku (nagrywanie, fotografowanie, kopiowanie, rejestrowanie) będzie skutkowało wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.
•    Wszyscy studenci są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania powyższego Regulaminu oraz bieżącego śledzenia komunikatów w „Wirtualnej Uczelni”, na stronie internetowej Katedry oraz na czacie przedmiotu na platformie Teams.
•    Zasady uczestnictwa w wykładach: Udział w wykładzie online wymaga zalogowania na platformie, na której odbywają się wykłady online. Wykłady online są prowadzone na żywo, więc nie ma możliwości ich odtworzenia nieobecnym studentom. Obecność na wykładach online jest odnotowywana prze system i może być dodatkowo sprawdzana w czasie wykładu.


II.    Zasady usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach (seminaria, ćwiczenia)

Usprawiedliwienie nieobecności odbywa się zgodnie z §15 Regulaminu Studiów.
•    Wszystkie nieobecności na zajęciach muszą być usprawiedliwione.
•    Nieobecność na zajęciach powinna być usprawiedliwiona poprzez przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia (lekarskiego, sądowego, urzędowego) na pierwszych zajęciach po nieobecności. Dla zajęć prowadzonych online przesyła się skan ww. dokumentu na adres służbowy e-mail prowadzącego zajęcia.
•    Nieobecność studenta na wykładzie online wynikła z niemożności zalogowania się musi zostać zgłoszona niezwłocznie prowadzącemu (przez email, platformę Teams lub osobiście). Student powinien podjąć niezwłoczne kroki w celu technicznego umożliwienia logowania się na kolejnym wykładzie, polegające na uzyskaniu pomocy od administratora systemu oraz dostosowania sprzętu własnego do odbioru wykładu online.  
•    Istnieje możliwość usprawiedliwienia nieobecności związanej ze zdarzeniami losowymi w formie pisemnej.
•    W przypadku nieobecności na zajęciach wynikającej z uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni, oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz (konferencje, zjazdy, zebrania, zawody sportowe), działalności na rzecz Uczeni organizowanej lub współ¬organizowanej przez Samorząd Studencki, uczestnictwa w egzaminie poprawkowym – są usprawiedliwiane bez konieczności odrabiania, na podstawie usprawiedliwienia poświad¬czonego przez odpowiedni organ/osobę.


III.    Zasady, tryb i terminy zaliczeń przedmiotu

WYKŁADY:
•    Warunkiem uzyskania zaliczenia z wykładów jest zaznaczenie obecności na każdym wykładzie w systemie e-learningowym SUM.
•    Nieobecność studenta na wykładzie jest usprawiedliwiana u prowadzącego poprzez przedłożenie prowadzącemu dokumentu w formacie PDF usprawiedliwiającego nieobecność, za pomocą poczty e-mail. Student obowiązany jest nadrobić materiał z opuszczonego wykładu.
•    Nieobecność nieusprawiedliwiona na wykładzie lub większej liczbie wykładów uniemożliwia uzyskanie zaliczenia i przystąpienie do testu końcowego.
•    W przypadku nieuzyskania zaliczenia przedmiotu za pomocą testu końcowego, przed każdym terminem testu poprawkowego, student ma prawo do jednokrotnego ubiegania się o zaliczenie w formie kolokwium z wszystkich zagadnień wykładowych omawianych w ramach przedmiotu.


IV.    Forma zaliczenia na ocenę


1.    Student, który uzyskał zaliczenie z danego przedmiotu (par. III), może przystąpić do testu końcowego.
2.    Brak zaliczenia z przedmiotu lub nieusprawiedliwiona nieobecność studenta na teście końcowym w wyznaczonym terminie jest równoznaczna z otrzymaniem oceny niedostatecznej (dotyczy wszystkich terminów).
3.    W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej na teście końcowym Studentowi przysługuje prawo do dwóch terminów poprawkowych.
4.    Najpóźniej w tygodniu poprzedzającym początek sesji egzaminacyjnej studenci drogą e-mailową umawiają z prowadzącym termin egzaminu. Zostaje on zamieszczony na liście dyskusyjnej przedmiotu na platformie e-learningowej SUM.
5.    Test końcowy z Historii farmacji odbędzie się w formie stacjonarnej, chyba że przepisy epidemiczne będą stanowić inaczej.  
6.    Test końcowy z przedmiotu Historia farmacji ma formę testu wyboru, złożonego z 50 pytań. Każde pytanie ma 4 odpowiedzi do wyboru, z których jedna jest poprawna.
7.    Pytania testowe obejmują materiał z wykładów.
8.    W czasie trwania testu końcowego studenta obowiązuje bezwzględny zakaz kontaktowania się osobistego lub za pośrednictwem urządzeń elektronicznych z osobami postronnymi oraz korzystania z materiałów pomocniczych. Nieprzestrzeganie zasad stanowi podstawę do przerwania testu, co jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej. Fakt ten zostaje odnotowany w protokole egzaminu/zaliczenia przez Przewodniczącego Komisji/Egzaminatora. Otrzymanie przez Studenta oceny niedostatecznej nie wyklucza odpowiedzialności dyscyplinarnej na zasadach określonych w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.


V.    Zasady ustalania oceny z przedmiotu


Ocena końcowa z przedmiotu ustalana jest na podstawie udziału procentowego poprawnych odpowiedzi w teście końcowym zaokrąglonego według poniższej skali:
•    na ocenę bardzo dobry (5,0): co najmniej 90% odpowiedzi poprawnych.
•    na ocenę ponad dobry (4,5): co najmniej 85% odpowiedzi poprawnych.
•    na ocenę dobry (4,0): co najmniej 80% odpowiedzi poprawnych.
•    na ocenę dość dobry (3,5): co najmniej 75% odpowiedzi poprawnych.
•    na ocenę dostateczny (3,0): co najmniej 70% odpowiedzi poprawnych.
•    mniej niż 70% oznacza ocenę niedostateczną i brak zaliczenia terminu.


VI.    Sposób informowania studentów o uzyskanych wynikach zaliczeń końcowych i egzaminów.


Wyniki zaliczeń końcowych i egzaminów ogłoszone będą w ciągu 3 dni roboczych od dnia przeprowadzenia zaliczenia/egzaminu, w „Wirtualnej Uczelni”.


VII.    Konsultacje z nauczycielem akademickim


Konsultacje z nauczycielem akademickim odbywają się zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej Katedry.


VIII.    Możliwość wglądu do prac pisemnych studenta


Zgodnie z Regulaminem Studiów (§24, pkt. 1), student ma prawo do wglądu ocenionej pracy zaliczeniowej lub egzaminacyjnej wraz z treścią pytań oraz kluczem odpowiedzi w terminie 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników egzaminu.

IX.    Kwestie sporne i niezawarte w niniejszym regulaminie zgodnie z obowiązującym regulaminem studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach stanowiącym załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022 r.


X.    W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej i wynikających z niej Zarządzeń Rektora SUM możliwa jest zmiana trybu i formy prowadzenia zajęć, zaliczeń i egzaminów.


XI.    Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.10.2023 roku.