Rys historyczny jednostki
W 1978 roku przy Zakładzie Chemii Klinicznej została utworzona Pracownia Botaniki Farmaceutycznej, przekształcona w 1989 roku w Zakład Botaniki Farmaceutycznej. Zarządzeniem nr 12/93 Rektora ŚAM w sierpniu 1993 roku została powołana do życia Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa.
Powołanie placówki miało na celu stworzenie bazy dydaktycznej oraz prowadzenie pracy naukowo-badawczej obejmującej: analizę naturalnych zasobów roślin leczniczych oraz brioflory Polski południowej (ze szczególnym uwzględnieniem obszarów podlegających antropopresji wielkoprzemysłowej), badania botaniczne obszaru makroregionu południowego Polski, a w szczególności terenów zachowujących naturalność.
Praca naukowo-badawcza prowadzona przez Katedrę i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa koncentruje się na:
- analizie rozmieszczenia i zróżnicowania jakościowego roślin naczyniowych (ze szczególnym uwzględnieniem oceny geobotanicznej zasobów roślin leczniczych w Polsce południowej);
- badaniu zróżnicowania gatunkowego i udziału mszaków w roślinności naczyniowej (z wykorzystaniem metod florystycznych i biocenologicznych);
- ochronie szaty roślinnej w makroregionie południowym Polski (projektowanie obiektów do ochrony i ich ekspertyza specjalistyczna).
Placówka współpracuje naukowo w wymianie materiałów zielnikowych z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie (głównie w Europie i USA).
Przy Katedrze i Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa działa Studenckie Koło Naukowe CEDRO.
W Katedrze prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunku Farmacja, Kosmetologia studia I-go i II-go stopnia, Biotechnologia studia I-go stopnia.
Od momentu utworzenia Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa w roku 1978 do roku 2012 funkcję kierownika sprawował Prof. dr hab. n. biol. Krzysztof Jędrzejko.
Od roku 2012 do nadal funkcję tę sprawuje Prof. dr hab. n. med. i n. o zdrowiu Adam Stebel.