REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU
Ziołowe preparaty kosmetyczne
dla studentów I roku kierunku …Kosmetologia II-go stopnia…. prowadzonych
w Katedrze i Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa
Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu
w roku akademickim …2024/2025…..
Zajęcia z przedmiotu …Ziołowe preparaty kosmetyczne …prowadzone są w oparciu o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 37/2024 z dnia 18 czerwca 2024 r. Senatu.
1. Zasady uczestnictwa w zajęciach
- Uczestnictwo na wykładach oraz ćwiczeniach jest obowiązkowe.
- Student zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach z grupą studencką do której został przypisany na dany rok akademicki.
- Student zobowiązany jest do punktualnego przychodzenia na zajęcia prowadzone w formie stacjonarnej lub do punktualnegozalogowania się do systemu e-learningowego w przypadku zajęć prowadzonych z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.
- Uczestnictwo w zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość potwierdzane jest przez studenta poprzez zalogowanie się w systemie e-learningowym (platforma e-learningowa SUM lub Microsoft Teams) w czasie zgodnym z harmonogramem zajęć oraz odznaczenie swojej aktywności na liście obecności.
- Student zobowiązany jest do przestrzegania obowiązujących zasad BHP, które zostaną szczegółowo omówione na pierwszych zajęciach tj.
1) Na sali ćwiczeń zabronione jest palenie tytoniu, spożywanie posiłków oraz głośne rozmowy.
2) Przed ćwiczeniami student korzysta z szatni.
3) Student dba o czystość stanowiska pracy, sali ćwiczeń oraz powierzony sprzęt i materiał ćwiczeniowy.
4) Za zniszczenie bądź uszkodzenie sprzętu lub materiału ćwiczeniowego student odpowiada materialnie i administracyjnie. Dotyczy to w szczególności szkła, okazów roślin i surowców kosmetycznych.
- W zajęciach realizowanych w Uczelni nie może uczestniczyć Student, który ma objawy chorobowe sugerujące infekcję, w tym wirusową (tj. gorączka, kaszel, duszność, ból gardła, wydzielina z nosa, zaburzenia węchu/smaku, ból głowy, ogólne rozbicie, osłabienie itp).
- Student na stronie internetowej Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa otrzymuje:
- Opis przedmiotu wraz ze szczegółowym wykazem zagadnień realizowanych na wykładach i ćwiczeniach
- Regulamin zajęć
- Kartę modułu/przedmiotu
- Harmonogram konsultacji z nauczycielem akademickim
- Wszystkie materiały dydaktyczne podlegają ochronie praw autorskich w zakresie własności intelektualnej.
Naruszenie praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku (nagrywanie, fotografowanie, kopiowanie, rejestrowanie) będzie skutkowało wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.
- Wszyscy studenci są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania powyższego Regulaminu oraz bieżącego śledzenia komunikatów w „Wirtualnej Uczelni”.
a. Zasady uczestnictwa w wykładach
- Wykłady będą się odbywać on – line na platformie Microsoft Teams
- Obecność na wykładach jest obowiązkowa i będzie sprawdzana podczas każdego wykładu.
b. Zasady uczestnictwa w ćwiczeniach
- Przed przystąpieniem do ćwiczeń student zobowiązany jest przygotować się teoretycznie z tematu realizowanego w ramach danych zajęć (zgodnie z harmonogramem). Brak przygotowania do zajęć będzie równoznaczny z ich niezaliczeniem. Przygotowanie teoretyczne studenta może być sprawdzane ustnie lub pisemnie przed i w trakcie części praktycznej ćwiczeń.
- Podczas ćwiczeń Student jest zobowiązany do odpowiedniego zachowania i posiadania ubioru ochronnego - białego fartucha.
- Spóźnienia przekraczające 15 minut będą traktowane jak nieobecność
2. Zasady usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach
- Usprawiedliwienie nieobecności odbywa się zgodnie z par. 15 Regulaminu Studiów.
- Krótkotrwała nieobecność́ studenta na zajęciach (do 14 dni) usprawiedliwiona jest na podstawie zaświadczenia lekarskiego lub innych dokumentów, przewidzianych przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności pracowników, przedłożonych prowadzącemu zajęcia.
- Nieobecność na zajęciach spowodowana uczestniczeniem studenta w posiedzeniach organów kolegialnych, organów wyborczych Uczelni, udziału w pracach komisji Uczelni, poczcie sztandarowym, udziałem w egzaminie poprawkowym w sesji poprawkowej zimowej, udziałem w pracach organów Samorządu Studenckiego jest usprawiedliwiana, a odrobienie treści programowych opuszczonych zajęć następuje na zasadach i w terminach ustalonych indywidulanie przez osobę odpowiedzialną za przedmiot.
- Udział studenta w wyjeździe krajowym albo zagranicznym usprawiedliwiany jest na podstawie zgody wydanej w oparciu o wewnętrzne przepisy.
- W uzasadnionych przypadkach Rektor albo Dziekan może usprawiedliwić nieobecność studenta na zajęciach.
- Student jest zobowiązany do złożenia usprawiedliwienia nieobecności niezwłocznie, na najbliższych zajęciach lub w terminie 5 dni roboczych po ustaniu przyczyny nieobecności.
- W przypadku nieobecności student jest zobowiązany do przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów na zasadach i w terminach ustalonych przez osobę̨ odpowiedzialną za przedmiot.
- Prowadzący zajęcia zawiadamia osobę odpowiedzialną za przedmiot oraz Dziekana w przypadku gdy nieobecność studenta przekroczy 30% ogólnego wymiaru zajęć w semestrze lub gdy nieobecność studenta uniemożliwia uzyskanie zaliczenia przedmiotu (w przypadku 3 lub więcej nieobecności na ćwiczeniach) oraz składa dokumenty potwierdzające nieobecność studenta, w szczególności listę obecności na zajęciach.
3. Zasady, tryb i terminy zaliczeń:
Zasady ogólne:
- Podstawą zaliczenia przedmiotu jest osiągnięcie i uznanie efektów uczenia się przypisanych do przedmiotu i określonych w karcie modułu/przedmiotu.
- Podstawą zaliczenia ćwiczeń jest:
- zaliczenie wszystkich ćwiczeń oraz otrzymanie pozytywnych wyników ze sprawdzianów teoretycznych
- uzyskanie średniej powyżej 2,60
- W ramach ćwiczeń przewidziane są sprawdziany w formie pisemnej. Studenci są informowani o wynikach sprawdzianów w Katedrze lub poprzez platformy e-learningowe w ciągu 3 dni roboczych od dnia przeprowadzenia sprawdzianu.
- Niezaliczone kolokwium należy poprawić u prowadzącego zajęcia.
- Student ma prawo do dwukrotnej poprawy każdego kolokwium.
- Pierwsza poprawa w terminie max. 2 tygodni od uzyskania oceny niedostatecznej, druga poprawa powinna odbyć się w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Nieusprawiedliwione nieprzystąpienie do poprawy w wymienionych terminach skutkuje otrzymaniem przez studenta oceny niedostatecznej z opuszczonego terminu.
- Terminy kolokwiów podane w harmonogramie na początku semestru nie będą zmieniane.
- W razie nie uzyskania zaliczenia z ćwiczeń (patrz pkt.2) student ma prawo do przystąpienia do kolokwium zaliczeniowego z całości materiału objętego programem ćwiczeń.
- W przypadku niezaliczenia powyżej opisanego kolokwium zaliczeniowego z przedmiotu kończącego się zaliczeniem student nie zostaje dopuszczony do zdawania zaliczenia końcowego w pierwszym terminie, uzyskując ocenę niedostateczną z pierwszego terminu.
- W przypadku nieuzyskania zaliczenia z ćwiczeń, przed każdym terminem zaliczenia poprawkowego przedmiotu student ma prawo do jednokrotnego ubiegania się o zaliczenie ćwiczeń w formie kolokwium zaliczeniowego z wszystkich zagadnień omawianych w ramach ćwiczeń.
WYKŁADY:
- Warunkiem uzyskania zaliczenia z wykładów jest obecność na wszystkich wykładach.
ĆWICZENIA:
- Każde ćwiczenie kończy się zaliczeniem. Niezaliczenie ćwiczenia skutkuje koniecznością jego odrobienia.
- Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest czynny udział w zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny ze znajomości materiału przewidzianego na dane ćwiczenie oraz wykonanie przewidzianego zadania - praktyczne wykonanie ziołowych preparatów kosmetycznych.
4. Warunki odrabiania zajęć z przyczyn usprawiedliwionych
- Ćwiczenia opuszczone z powodów usprawiedliwionych powinny być odrobione po uzgodnieniu z prowadzącym zajęcia w ramach zajęć odróbkowych w terminie i formie wyznaczonej przez prowadzącego.
- Student musi przystąpić do zaległego pisemnego sprawdzianu dotyczącego tematu ćwiczenia, na którym był nieobecny. Materiał teoretyczny obowiązujący w ramach odrabianych zajęć student zobowiązany jest zaliczyć u prowadzącego w wyznaczonym terminie.
- Wykłady opuszczone z powodów usprawiedliwionych powinny być zdane teoretycznie w wyznaczonym czasie.
5. Forma zaliczenia końcowego
- Student, który uzyskał zaliczenie z danego przedmiotu może przystąpić do zaliczenia na ocenę.
- Brak zaliczenia z przedmiotu lub nieusprawiedliwiona nieobecność studenta na zaliczeniu na ocenę w wyznaczonym terminie jest równoznaczna z otrzymaniem oceny niedostatecznej (dotyczy wszystkich terminów zaliczeń).
- Zaliczenie na ocenę z przedmiotu Ziołowe preparaty kosmetycznema formę pisemną. Stanowi go test złożony z 50pytań, każde pytanie ma 4 odpowiedzi, z których jedna jest poprawna.
- W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej na zaliczeniu na ocenę Studentowi przysługuje prawo do dwóch terminów zaliczeń na ocenę poprawkowych.
- Pytania zaliczenia na ocenę obejmują materiał z wykładów i ćwiczeń.
- W czasie trwania zaliczenia na ocenę studenta obowiązuje bezwzględny zakaz kontaktowania się osobistego lub za pośrednictwem urządzeń elektronicznych z osobami postronnymi oraz korzystania z materiałów pomocniczych. Nieprzestrzeganie zasad stanowi podstawę do przerwania zaliczenia, co jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej. Fakt ten zostaje odnotowany w protokole zaliczenia na ocenę przez Przewodniczącego Komisji/Egzaminatora. Otrzymanie przez Studenta oceny niedostatecznej nie wyklucza odpowiedzialności dyscyplinarnej na zasadach określonych w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.
6. Zasady ustalania oceny z przedmiotu
- Końcowa ocena zaliczeniowa z ćwiczeń jest średnią arytmetyczną ocen ze sprawdzianów, ustalaną według następującej skali:
4,61 – 5,0 bardzo dobry
4,31 – 4,60 ponad dobry
3,61 – 4,30 dobry
3,31 – 3,60 dość dobry
2,61 – 3,30 dostateczny
do 2,60 niedostateczny
- Ocena końcowa z przedmiotu jest oceną uzyskaną z zaliczenia końcowego, ustalaną według następujących zasad: procent uzyskanych punktów z testu.
- Obowiązująca skala oceniania przy weryfikacji efektów uczenia się:
100% - 90% bdb (5.0)
89% - 85% pdb (4.5)
84% - 80% db (4.0)
79% - 75% ddb (3.5)
74% - 70% dost (3.0)
69% - 0% ndst (2.0)
7. Sposób i tryb ogłaszania wyników oraz wglądu do prac pisemnych śródsemestralnych
- Student ma prawo do wglądu do prac pisemnych śródsemestralnych na pierwszych zajęciach po ogłoszeniu wyników.
- Wyniki zaliczenia końcowego na ocenę ogłaszane są w ciągu 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia w systemie informatycznym Uczelni.
- Zgodnie z Regulaminem Studiów (par. 24 ust. 1) Student ma prawo do wglądu do swojej ocenionej pracy zaliczeniowej wraz z treścią pytań i kluczem odpowiedzi, w terminie 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników zaliczenia.
8. Konsultacje z nauczycielem akademickim
- Konsultacje z nauczycielem akademickim odbywają się zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej Jednostki http://botanikafarmaceutyczna.sum.edu.pl
9. Kwestie sporne i niezawarte w niniejszym regulaminie będą rozstrzygane zgodnie z obowiązującym regulaminem studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach stanowiącym załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 37/2024 Senatu SUM z dnia 18 czerwca 2024 r.
10. W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej i wynikających z niej Zarządzeń Rektora SUM możliwa jest zmiana trybu i formy prowadzenia zajęć, zaliczeń i egzaminów.
11. Regulamin wchodzi w życie z dniem 24.02.2024 roku.
Regulamin dostępny Tutaj